آخرین مطالب

درمان تیروئید و فتق ...

ارزیابی كاربر: ONONONONON / 2
ضعیف عالی 
نوشته شده توسط Pooyan

تیروئید:
ضرورت های جراحی در بیماریهای تیروئید:


1- پرکاری تیروئید: ابتدا درمان دارویی برای 18 الی حداکثر 24 ماه استفاده می شود ولی در 30% موارد موثر است و بعد از 24 ماه در صورت ادامه پرکاری و یا مود آن باید از جراحی یا ید رادیواکتیو استفاده نمود.

2- یدرادیوکتیو: در بیماران بالای 40 سالگی اگر خطر عمل جراحی ( به علت مشکلات قلبی و...) بالا باشد، استفاده می شود چون طی 10 سال 100% باعث کم کاری تیروئید می شود لذا در جوانان باید کمتر استفاده شود و در کودکان زیر 14 سال و زنان حامله هرگز نباید استفاده شود.

3- جراحی:
سریعا و فوری باعث درمان توام با پرکاری و گواتر(بزرگی تیروئید) می شود در پرکاری و با گواترهای بزرگ یا گواترهای دارای گره های متعدد و یا وجود گره های مشکوک به بدخیمی و در زیر14 سالگی و نیز در زنان حامله و یا در صورت نیاز به درمان سریع و فوری و نیز در بیماران سهل انگار و غیر قابل اعتماد و نیز در آلرژی به داروهای ضد تیروئیدی و نیز در بیمارانی که مدت طولانی در دسترس نیستند و نیز در بیماران با عوارض چشمی درمان ارجح است.

گره های تیروئید (ندول):


گره ها در اسکن هسته ای سه گروه می باشند . گره سرد ، گره گرم، گره داغ

گره سرد: جذب ید آن پایین است و احتمال بدخیمی و ندول منفرد سرد 20% است و اگر سابقه رادیاسیون سر و گردن داشته باشد به 40% می رسد و باید حتما با عمل جراحی برداشته شود. برای گره های تیروئید جراحی در موارد زیر لازم است:

شک به بدخیمی- علائم فشاری بر سایر عناصر گردن- گره منفرد  سفت – گره منفرد سرد که در سونوگرافی توپر می باشد و یا در FNA مشکوک به سرطان باشد. گره های کیتسیک خالص با اندازه کمتر از 4 سانتی متر تقریبا هرگز بدخیم نمی شود و نیاز به جراحی ندارد. ندول کیسیتک توسط سونوگرافی از ندول توپر تشخیص داده می شود.

گره گرم(Warm):
جذب ید در آن طبیعی است. معمولا تحت نظر گرفته می شود اگر تبدیل به ندول سرد شده یا قطر آن به بیشتر از 3 سانتی متر رسید باید با عمل جراحی برداشته شود.

گره داغ(Hot):
جذب ید بالا دارد و چون همیشه توام با پرکاری است باید عمل جراحی برداشته شود درمان التهابات (تیروئیدیت) و کم کاری تیروئید و کیستهای کوچه تیروئید معمولا غیر جراحی است.

فتق HERNIA:

بطور شایع منظور از فتق، فتق های جدار شکم است . انواع دیگر فتق شامل فتق های داخلی شکم- فتق ساقه مغزی و ... است.

دراینجا فتق های جدار شکم بحث می شوند:

فتق (هرنی) جدار شکم : بیرون زدگی غیر طبیعی احشاء داخلی شکم متحرک از جدار شکم است. 75% فتق ها در کشاله ران INGUINAL ایجاد می شود. ناحیه معینی INGUINALN REGION به مرز بین شکم و ران اطلاق می شود.

دیگر انواع فتق های جدار شکم: فتق برشی INCISIONE- فتق شکمی VENTRAL فتق نافی و ... است اگر دهانه فتق باریک باشد امکان انسداد و یا اختناق روده وجود دارد.

اگر فتق سریعا عمل نشود نقص موجود بزرگتر می شود وترمیم مشکل تر می شود . درمان قطعی فتق ترمیم جراحی زود هنگام  است.

فتق قابل جا اندازی REDUCIBLE فتقی است که در حالت خوابیده خودبخود جا برود.

فتق غیر قابل جا اندازی ( گیر افتاده) INCARCERATED محتویات آن نمی تواند به داخل شکم باز گردد و معمولا به علت باریکی دهانه فتق است.

شیوع: با افزایش سن شیوع آن بیشتر می شود و  در بالاتر از 75 سالگی 50% افراد گرفتار فتق هستند.

آناتومی: لایه های اصلی جداره شکم عبارتنداز:

1- پرده صفاق(پریتون): در اطراف توده فتق آنرا ساک فتق گویند.

2- عضلات

3- غلاف عضلات (فاشیا): قویترین و مهمترین لایه جدار شکم است.

4- چربی زیر جلد


5- پوست

بعضی از غلافهای عضلانی در بعضی نواحی بدن دارای اسم خاص هستند مثل تاندون(رباط) آشیل در پاشنه پا در ناحیه کشاله ران یک غلاف عضلانی قوی و در مرز بین شکم و  بالاترین نقطه ران وجود دارد که به آن غلاف (رباط) اینگوئینال(یا غلاف معبنی) گویند.

در مجاورت غلاف اینگونیال کانال اینگوئینال و حلقه رانی وجود دارد.

حلقه رانی محل عبور سرخرگ و سیاهرگ وعصب ران از داخل شکم به ران و کانال معبنی (اینگوئینال) محل عبور طناب منی بر( طناب اپرماتیک) و نیز بیضه از داخل شکم به کیسه بیضه(اسکروتوم) در مردان و محل عبور لیگامان گرد ROUNDLIG از داخل شکم به دستگاه تناسلی در زنان است.

در مجاورت لیگامان اینگوئینال و در بالای آن یک قسمت (REGION) مثلثی شکل به نام مثلث هسلباخ وجود دارد که فاقد لایه عضلانی جدار شکم است. یعنی در این محل به صورت مادر زادی نقصی وجود دارد که عبارت است از عدم وجود لایه عضلانی جدار شکم و لذا این محل ضعیفترین نقطه جدار شکم است و محل بالقوه ای برای ایجاد فتق می باشد وکف کانال اینگوینال را تشکیل می دهد. به طور خلاصه کانال اینگوئینال مجرایی را تشکیل می دهد که سوراخ آن در نزدیکترین نقطه به شکم را سوراخ داخلی و سوراخ دیگر آنرا که سطحی تر است سوراخ خارجی گویند . در کف کانال اینگوئینال نیز مثلث هسلباخ قرار دارد که ضعیفترین منطقه جدار شکم است.

انواع فتق:

فتق های بر اساس محل آنها نام گذاری می شود.

1- فتق نافی: از نقص جدار شکم در ناف احشاشکمی عبور می کنند.

2- فتق اینگوینال(هرنی معبنی) بر 3 نوع است.

الف- فتق اینگوینال غیر مستقیم: از بالای لیگامال اینگوئینال و از ورای سوراخ داخلی کانال اینگوینال وارد کانال اینگوئینال می شود و در مراحل پیشرفته از طریق کانال اینگوئینال وارد کیسه بیضه شده و به آن فتق بیضوی( یا فتق اسکروتال) گویند.

ب:فتق اینگوینال مستقیم: از بالای لیگامان اینگوئینال و طریق ضعف جدار شکم در مثلث هسلباخ از جدار شکم عبور می کند.

3- فتق رانی: از زیر لیگامان اینگوئینال و از طریق حلقه رانی وارد ران می شود.

4- فتق شکمیVENTRAL: از سایر نواحلی جدار قدامی شکم قرار دارد.

5- فتق اپیگاستریک: در منطقه اپی گاستر شکم و بین جناغ و ناف قرار دارد سایر انواع فتق(کمری پنتالون و... و لگنی) در حوصله این بحث نیست.

علل:

مادرزادی: معمولا در سال اول زندگی به علت عدم رشد کامل جدار شکم ایجاد می شوند ولی اولین نشانه های آن ممکن است در میانسالی یا پیری که بعللی فشار داخل شکم زیاد می شود متظاهر شوند.

اکتسابی: هر وضعیتی که بصورت مزمن فشار داخل شکم را افزایش دهد می تواند در ایجاد و پیشرفت فتق موثر باشد از جمله این عوامل می توان به چاقی زیاد و ورزشهای شدید- بلند کردن اجسام سنگین – سرفه مزمن- یبوست طولانی- و زور زدن زیاد در ضمن دفع مدفوع به مدت طولانی و بزرگی پروستات و حاملگی متعدد و تومورها و بزرگی ارگانهای داخل شکمی را نام برد.

پیری و بیماریهای ناتوان کننده مزمن باعث ضعف بیشتر مثلث هسلباخ و ایجاد فتق می گردد.

علائم عمومی فتق ها:

1- بدون علامت: اوایل تشکیل آن معمولا توده و تورم خاصه در افراد چاق دیده نمی شود:

2- توده یا تورم در کشاله ران یا بیضه یا ناف و یا سایر نواحی شکم.

این توده نرم و قابل جا انداختن می باشد و البته با دراز کشیدن، خودبخود و یا با کمک دست جا می رود و هنگام برخاستن و راه رفتن و بلند کردن اجسام سنگین و زور زدن از جدار شکم عبور  کرده و سبب ایجاد توده وتورم می شود که اغلب بدون درد است و گاهی سبب درد خفیف و مبهم نیز می شود و البته درد شدید نشانه ایجاد عارضه در آن است. بهرحال فتق بیشتر در حال ایستادن خود را نشان می دهد. و در حالت خوابیده مخفی می شودو لذا در طی سونوگرافی ممکن است دیده نشود.

3- درد شدید و در مراحل پیشرفته تهوع استفراغ در اثر احتباس فتق( که فتق جا نمی رود) و یا خفگی فتق(Stranosulaton) ایجاد می شود.
فتق HERNIA
تشخیص فتق اینگوئینال (غیر مستقیم- مستقیم – رانی) از یکدیگر مشکل بوده و اهمیت نیز ندارد. زیرا علائم آنهابسیار شباهت داشته و بعلاوه درمان همگی آنها مشابه و جراحی است.

تشخیص افتراقی:

· درد کشاله ران با منشا عضلانی اسکلتی

·  لنفاد نوپاتی های (بزرگی غدد لنفاوی) گاهی تشکیل توده در کشاله ران می دهد.

· هیدروسل: تجمع مایه در کیسه بیضه می تواند شبیه فتق اسکلروتال(بیضوی) باشد

· آبسه های کشاله ران

· واریکوسل کشاله ران

درمان:


فتق های اینگوئینال را باید همیشه حتی اگر بدون علامت باشد با عمل جراحی در اولین فرصت ممکن ترمیم کرد. این توصیه شامل تمام بیماران در تمام گروه سنی از نوزادی تا پیری است زیرا عوارض خطرناک آن مثل گیرافتادگی انسداد و اختناق خطرات بسیار بیشتری نسبت به خطرات عمل جراحی دادند و خاص اینکه یک عمل جراحی غیر اورژانس را تبدیل به عمل جراحی اورژانس می کنند و میزان مرگ و میر در طی عمل اورژانس بسیار بیشتر است.

بیماران ترمیم فتق در طی یک عمل جراحی الکتیو(غیر اورژانس) را بسیار بهتر از یک عمل اورژانس تحمل می کنند زیرا در طی عمل جراحی غیر اورژانس بیماریهای دیگر مثل فشار خون و  دیابت و اختلالات خونی و قلبی و...

کنترل می شود و سپس اقدام به عمل جراحی می شود خاص اینکه در این موارد بیمار را می توان بدون بیهوشی و با استفاده از بیحسی موضعی عمل کرده و بلافاصله مرخص نموده وحتی با استفاده از داروهای بی حسی طولانی اثر مثل bupiracain بلافاصله به محل کار خود مراجعه نمایند.

اگر بیمار دچار بزرگی پروستات(B.P.H) است ابتدا باید آنرا درمان نمود زیرا پس از عمل دراینها احتمال احتباس ادراری و عفونت ادراری وجود دارد . اگر بیمار دچار سرفه های مزمن و یبوست است ابتدا باید آنها را درمان کرد. فتق دردناک که نشانه گیرافتادگی و احتباسINCARCERATION و اختناق (خفگی) STRANGULATIE است را باید بطور اورژانس و بدون فوت وقت مورد عمل جراحی قرار داد البته در اینها خاصه اگر بیماری های مهم دیگری بطور توام وجود دارد ابتدا در صورت امکان فتق جا انداخته می شود و سپس در شرایط بهتری اقدام به عمل جراحی می شود البته اگر فتق جا نمی رود بلافاصله باید عمل بشود.

اگر بیمار تب دارد و یا افزایش شمارش گلبولهای سفید و افزایش تعداد نبض دارد نباید اقدام به جا انداختن فتق کرد زیرا اینها نشانه استرانگولاسیون (خفگی) روده هستند و جا انداختن فتق در اینها بسیار خطرناک است.

فتق استرانگوله معمولا جا نمی رود ولی چون گاهی فتق استرانگوله نیز می تواند جابرود صلاح است که بعداز جا انداختن فتق دراولین فرصت(ترجیحا 24 ساعت بعد) اقدام به عمل جراحی فتق نمود.

اصول درمانی جراحی فتق: موفقیت ترمیم به تشخیص و درمان عوامل تشدید کننده( مثل یبوست مزمن و سرفه مزمن و بزرگی پروستات و... بستگی دارد.

حلقه داخلی باید کوچک بشود و باید  مثلث هسلباخ تقویت بشود. در مردانی که فتق عود کننده دارند به ندرت می توان طناب منوی را قطع کرد. حلقه داخلی را کاملا مسدود نمود و دراینها می توان بیضه را برداشت یا در داخل کیسه بیضوی (اسکلروتوم) باقی گذاشت ولی برداشتن آن ارجح است.

اگر بیمار فتق بزرگ دو طرفه دارد نباید همزمان هر دو فتق را درمان نمود زیرا کشیدگی بیشتر در ترمیم میزان عود و عوارض جراحی را افزایش می دهد ولی در ترمیم لاپاروسکوپیک و یا در صورت استفاده از مش انجام همزمان آنها بلامانع است. درهر حال فتق های کوچک دوطرفه را می توان همزمان ترمیم کرد.

در فتق های عود شده بعلت کوچکی دهانه فتق خط گیر افتادگی و اختناق بیشتر است و لذا باید زودتر عمل شوند.

امروزه استفاده از مش MESH در ترمیم تمامی انواع فتق یک اصل مهم در ترمیم فتق ها می باشد و شانس عود را بسیار کمتر می کند.

مش انواع مختلف دارند که شرح آنها در حوصله این بحث نیست.

ترمیم فتق با لاپاروسکپی و بدون باز کردن جدار شکم خاصه در فتق های عود شده و فتق های دوطرفه بسیار مفید و ارجح است ولی بیمار باید بیهوش شود و با بیحسی موضعی قابل انجام نیست و در لاپاروسکپی همیشه از مش استفاده می شود ولی البته عمل جراحی لاپاروسکوپیک بسیار گرانتر است اما بیمار دوران نقاهت بسیار کمتری دارد.


دکتر محمود داورنیا

جراح پلاستیک و ترمیمی - لیزر لیپولیز - شکم سینه پلک -جراح هموروئید

تعیین وقت اینترنتی دکتر محمود داورنیا


< قبلی بعدی >

پربازدید ترین ها

بخش گرافیک و طراحی

هنوز ثبت نام نكرده اید؟ عضویت در سایت

اخبار


حسن روحانی رئیس جمهور روز سه شنبه هنگام ورود به مجتمع خدمات توانبخشی کودکان معلول نارمک تهران.

مطالعه بیشتر...


شبکه خبری بی بی سی در پایان سال 2013 میلادی در گزارشی تصویری مهمترین وقایع این سال از دیدگاه این رسانه را مرور کرده است.

شبکه خبری بی بی سی در پایان سال 2013 میلادی در گزارشی تصویری مهمترین وقایع این سال از دیدگاه این رسانه را مرور کرده است.

مهمترین وقایع

گروگانگیری در تاسیسات گازی شهر ان امیناس در شرق الجزایر در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۳ که توسط پیکارجویان مرتبط با القاعده صورت گرفت، ده‌ها کشته بر جای گذاشت.

 مهمترین وقایع

آزمایش اتمی کره شمالی از سوی جامعه بین‌المللی و شماری از کشورهای جهان به شدت محکوم شد. این کشور اعلام کرد که "یک بمب سبک‌تر و کوچک‌تر اتمی اما با قدرت انفجاری بسیار بیشتر از بمب‌های اتمی قبلی را با موفقیت آزمایش کرده است."

  مهمترین وقایع

یک شهاب سنگ به هنگام عبور از جو، بر فراز کوهستان‌های اورال در مرکز روسیه متلاشی شد و تکه های آتشین آن سر مردم ریخت و صدها نفر را زخمی کرد.

 مهمترین وقایع

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان ۲۸ فوریه ۲۰۱۳ از سمت خود استعفا داد، استعفایی که برای اولین بار در ۶۰۰ سال اخیر اتفاق افتاد و بسیاری را شگفت‌زده کرد.

 مهمترین وقایع

کاردینال خورخه ماریو برگولیو از آرژانتین، اسقف اعظم کلیسای بوئنوس آیرس به عنوان رهبر جدید کلیسای کاتولیک انتخاب شد و لقب پاپ فرانسیس را برای خود برگزید.

 مهمترین وقایع

وقوع دو انفجار در نزدیکی خط پایان مسابقه ماراتن بوستوندر آمریکا حداقل دو کشته و تعدادی زخمی برجای گذاشته است. سه تن، از جمله کودکی هشت ساله، در جریان انفجار بمب‌ها کشته شدند و بیش از ۱۷۰ نفر زخمی شدند.

  مهمترین وقایع

فروریختن ساختمانی هشت طبقه در داکا، پایتخت بنگلادش بیش از ۵۰۰ کشته بر جای گذاشت. در این ساختمان چندین کارگاه دوزندگی با حدود دو هزار کارگر مستقر بودند.

مهمترین وقایع

سیل و رانش زمین در ایالت اوتاراکند در شمال هند صدها کشته بر جای گذاشت و بیش از هشتاد هزار نفر بی‌خانمان شدند.بارش باران سنگین، جاری شدن سیل و رانش زمین همچنین صدها خانه را ویران کرد و راه های ارتباطی را از میان برد.

 مهمترین وقایع

٣ ژوئیه ارتش مصر محمد مرسی، رئیس جمهوری را که حدود یک سال پیش پس از پیروزی در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری، قدرت را در دست گرفته بود برکنار کرد و این سمت را به یک رئیس جمهوری موقت سپرد. او به توطئه و همکاری با نیروهای خارجی برای اقدام‌های تروریستی متهم شده است.

 مهمترین وقایع

توفان هایان در فیلیپین بیش از سه هزار و پانصد نفر را کشت و نیم میلیون نفر را بی‌خانمان کرد.

 مهمترین وقایع

ایران و قدرت‌های جهانی، در پی مذاکراتی فشرده در ژنو سوئیس سرانجام به یک توافق مقدماتی دست پیدا کردند که بر اساس آن تلاش خواهند کرد که در ظرف شش ماهه آینده در مورد برنامه هسته‌ای ایران به یک توافق نهایی دست پیدا کنند.

  مهمترین وقایع

جَنگ سونگ تِک، یکی از بانفوذ‌ترین دولتمردان و شوهر عمه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اعدام شد. این اعدام نگرانی‌ها از ثبات در این کشور اتمی را افزایش داد.

  مهمترین وقایع

نلسون ماندلا، رئیس‌جمهوری پیشین آفریقای جنوبی و برنده جایزه صلح نوبل در ۹۵ سالگی درگذشت.

رهیاب نیوز


پارسینه به نقل از این بازیگر مطرح سینما و تلویزیون نوشت:

مطالعه بیشتر...

شبکه خبری بی‌بی‌سی در گزارشی به مذاکرات دو روزه ایران و کشورهای عضو 1+5 در ژنو پرداخت و نوشت که در حالی که دیپلمات‌های غربی از پیشرفت مثبت در مذاکرات با ایران در زمینه برنامه هسته‌یی‌اش تعریف و تمجید می‌کنند، این کمر درد وزیر امور خارجه ایران بود که باعث آب شدن یخ فضای گفت‌وگوها شد.

به گزارش ایسنا به نقل از بی بی سی مذاکره‌کنندگان ایران و کشورهای عضو 1+5 سال‌ها تلاش کردند راه‌هایی را برای درک یکدیگر بیابند. ولی به نظر می‌رسید تنها چیزی که نقطه اشتراک آن‌هاست دستپاچگی آن‌ها و راحت نبودشان سر میز مذاکرات است.

اما دیپلمات‌ها در ژنو یک منبع غیرعادی برای یک نقطه نظر مشترک در برابر همتاهای جدید ایرانی‌شان یافتند: نگرانی برای وضعیت کمر وزیر امور خارجه ایران.

مطالعه بیشتر...

جست‌وجوی نام بابک زنجانی در اینترنت مطالب و عکس‌های فراوانی را به مخاطب ارائه می‌کند که بعضا سوال‌برانگیز بوده و حتی قابل باور نیست.نام وی بیشتر از زمانی که در لیست تحریم‌های آمریکا و اروپا قرار گرفت مطرح شد و همه می‌پرسیدند که وی کیست؟ آیا از نیروهای دولتی است و یا وابستگی به فعالیت‌های دولت دارد؟در فهرست تحریم‌های اروپا با اشاره به تاریخ تولد ۱۲ مارس ۱۹۷۱ بابک زنجانی آمده است:”بابک زنجانی در حال کمک به نقض مقررات مربوط به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران و در حال فراهم کردن کمک‌های مالی به دولت ایران است.

زنجانی یکی از عناصر کلیدی ایران در معاملات نفتی و نقل و انتقال پول‌های نفتی ایران است. زنجانی مالک گروه سورینت در امارات بوده و برخی از شرکت‌های تحت مدیریت وی به عنوان کانالی برای پرداخت نفتی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند.”زنجانی در ۱۱ آوریل ۲۰۱۳ نیز در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت. دیوید کوهن، معاون وزارت دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در این باره گفت:”ما در خنثی کردن تلاش‌های ایران از طریق بابک زنجانی بیرحمانه اقدام خواهیم کرد.”یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز گفت:”زنجانی و شبکه بین‌المللی شرکت‌ها و بانک هایش مسئول اختفای معاملاتی به ارزش میلیاردها دلار هستند که از جانب ایران انجام داده اند. او از شرکت‌هایی مانند آی اس او در مالزی استفاده کرده تا میلیون‌ها بشکه نفت ایران را خریداری کند و به بازار عرضه کند.

مطالعه بیشتر...

روزنامه کیهان نوشت:

یکی از خوانندگان خوش‌صدا که شهرت خود را مدیون رسانه ملی است، به دلیل حمایت از یک مجرم امنیتی، هدف تشویق رسانه‌های ضد انقلاب قرار گرفت.

مطالعه بیشتر...

تابناک:
مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار مطلبی در سایت خود اعلام کرد که پادشاه عربستان نامه جالبی را برای آیت‌الله هاشمی ارسال کرده است.

مطالعه بیشتر...